Вівторок, 23.04.2024, 16:19
Косметологічний кабінет у Києві
Вітаю Вас Гість



Статті присвячені косметології
Головна » 2009 » Жовтень » 25 » Вітаміни
16:41
Вітаміни
Вітаміни - називають низькомолекулярні органічні сполуки, які не синтезуються організмом, не володіють енергетичними і пластичними властивостями і виявляють свою біологічну дію в надзвичайно малих кількостях. Вони життєво необхідні для нормальної діяльності організму людини і тварин. Тільки в присутності вітамінів фізіологічні процеси в організмі протікають нормально. Відсутність вітамінів у штучної їжі, і було причиною загибелі тварин і людей.

Вітамінологія - наука про вітаміни - стала самостійним і великим розділом сучасної медицини. Вона вивчає будову, фізико-хімічні властивості та функціональне значення вітамінів для людини і тварин. Вітаміни, як правило, є складовими частинами ферментів, тому беруть безпосередню участь у процесах обміну речовин в клітинах, забезпечуючи засвоєння тканинами організму поживних речовин. Крім того, вітаміни мають здатність стимулювати багато сторін обміну речовин. Ця властивість вітамінів використовують у практичній медицині для стимуляції захисних сил організму при різних захворюваннях.
Вітаміни призначають при їх дефіциті в результаті посиленого споживання в проміжній обміні або внаслідок нестачі в їжі людини. Стани організму, пов'язані з нестачею вітамінів в організмі, отримали назву гіповітамінозів і авітамінозів. Гіповітамінози виникають при недостатньому надходженні вітамінів в організм, авітаміноз - при їх відсутності в їжі. При надмірному вживанні вітамінів вони, як правило, виділяються з організму через нирки. У деяких випадках збільшена кількість вітаміну (наприклад, А і Б) в організмі веде до порушення обмінних процесів. Захворювання, викликані надмірним вживанням вітамінів, називаються гіпервітамінозом.
Біосинтез більшості вітамінів здійснюється поза організмом людини. Людина отримує всі необхідні для життєдіяльності вітаміни з їжею, якщо раціон її правильно складено.
В організмі, як правило, немає запасу вітамінів. Однак вітаміни В12 і А можуть накопичуватися в печінці в значних кількостях. Крім того, мікрофлора кишечника при нормальному функціонуванні шлунково-кишкового тракту синтезує деякі вітаміни: тіамін, рибофлавін, нікотинову кислот біотин, фолієву кислоту, філлохинон, всмоктуються в кров.
При патологічних станах всмоктування синтезованих вітамінів різко знижується (до повного припинення), особливо при таких захворюваннях, як хронічні гастроентериту і ентероколіти різного походження (дизентерія, гельмінтози, лямбліоз та ін.) Найбільш виражений дефіцит вітамінів, особливо вітаміну С, розвивається в організмі хворих при тривалому перебігу інфекційно-токсичних процесів. Наприклад, при важких септичних станах потреби організму у вітаміні З збільшуються в 5-7 разів у порівнянні з нормою.
На потреба організму у вітамінах до певної міри впливає хімічний склад їжі людини. Встановлено, що якщо в раціоні буде порушено співвідношення окремих компонентів їжі, то навіть при нормальному введення вітамінів виявляються ознаки вітамінної недостатності. Так, наприклад, перевага вуглеводів (вище покладеної норми) у харчовому раціоні вимагає введення в організм додаткової кількості вітамінів В6, В2, С.
При недостатньому одержанні з їжею білків (особливо повноцінних) порушується засвоєння організмом деяких вітамінів (рибофлавіну, нікотинової кислоти, аскорбінової кислоти). Ці вітаміни при білковому голодуванні не беруть участь в обмінних процесах і швидко виділяються з сечею, що веде до розвитку їх дефіциту. При нестачі білка в їжі затримується також перетворення каротину в вітамін А.
У практичній медицині знайшли широке застосування такі лікарські засоби, як сульфаніламідні препарати і антибіотики. Однак використання цих препаратів для лікування хворих може призвести до розвитку гіповітамінозів внаслідок пригнічення кишкової флори і гальмування синтезу бактеріями деяких вітамінів. Тому одночасно з сульфаніламідами або антибіотиками хворим рекомендують вживати в значних кількостях і вітаміни.
Класифікація вітамінів. Вітаміни ділять на дві групи: розчинні в жирах та розчинні у воді. Вітаміни позначають літерами латинського алфавіту.
Вітамін А - ретинол (антіксерофтальміческій) - необхідний для здійснення процесів росту людини і тварин. У дослідах на тваринах встановлено, що недолік в організмі вітаміну А призводить до уповільнення зростання і падіння маси. При цьому зростає загальна слабкість і тварина гине. Якщо до їжі додати вітамін А, зростання тваринного поновлюється, маса збільшується. Внаслідок цього вітамін А називають вітаміном росту.
При недостатності вітаміну А в організмі виникає так звана куряча сліпота (гемералопія), характерною ознакою якої є зниження гостроти зору в сутінках. Вітамін А бере участь в утворенні зорового пурпура паличок сітківки ока - родопсину, а також зорового пігменту колб - йодопсіна. При недостатньому надходженні в організм ретинолу відновлення зорового пурпура сповільнюється, що порушує адаптацію ока до темряви: людина погано бачить з настанням сутінок і вночі.
При нестачі вітаміну А спостерігається також сухість поверхні кон'юнктиви і рогівки - ксерофтальмія. При цьому захворюванні вражається слизова оболонка ока; якщо процес розвивається далі, то захоплюються більш глибокі шари рогівки з розм'якшенням її (кератомаляція) та утворенням більма.
Вітамін А, беручи участь в обміні фосфору, освіті холестерину, протидіє токсичного впливу вітаміну V. Ретинол затримує прояви цинги, а вітамін Б прискорює перебіг хвороби.
Вітамін А знаходиться головним чином в тканинах тварин організмів. Особливо багатий їм жир печінки і морських тварин і риб. У рослинах містяться попередники вітаміну А - каротини. Найбільше їх знайдено в моркві, абрикосах, листі петрушки. В організмі людини і тварин, головним чином у стінці кишечнику і печінки, а також в щитовидній залозі, в крові і т. д. за участю ферменту каротінази і холіну каротин перетворюється на вітамін А.
Добова потреба у вітаміні А дорослої людини становить 1,5 мг. Для засвоєння вітаміну А та каротину необхідна наявність в їжі жиру, без якого вони погано всмоктуються.
Вітамін А при надмірному його надходженні може накопичуватися в печінці. А-гіпервітаміноз характеризується втратою апетиту, підвищеної больової чутливості, помутнінням рогівки, збільшенням печінки, проносом.
Вітамін Б - кальциферол (антирахітичним) регулює обмін фосфору і кальцію в організмі. Він підвищує всмоктування кальцію в кишечнику і реабсорбцію фосфору в ниркових канальцях, забезпечуючи тим самим процеси кісткоутворення.
При нестачі вітаміну Б розвивається рахіт. Прояви рахіту починаються зі змін функцій центральної нервової системи та її вегетативного відділу. Діти стають неспокійними, полохливими, виникає розлад сну, відзначається підвищена пітливість. Надалі спостерігається ураження всієї кісткової системи: затримка заростання джерельця, появи перших зубів, виникають стійкі кісткові деформації черепа, ребер, верхніх та нижніх кінцівок. Кістки стають гнучкими, викривляються ноги і руки. З'являється м'язова слабкість. У дорослих людей Б-авітаміноз проявляється в розм'якшенні кісткової тканини (остеомаляція). Остеомаляція може бути наслідком недостатності вітаміну D при вагітності, лактації.
Якщо з їжею надходить надмірна кількість вітаміну Р, то спостерігається гіпервітаміноз. При цьому відзначається підвищене всмоктування кальцію і фосфору з кишечника і їх відкладення не тільки в кістках, але і в м'яких тканинах - м'язі серця, стінці аорти, судинах нирок.
Добова потреба дорослої людини у вітаміні V складає 7-12 мкг, дітей грудного віку-13 - 25 мкг.
Вітаміном В особливо багаті на жир печінки риб, вершкове масло, молоко, яйця. Вітамін Б може утворитися в шкірі з провітаміну під дією сонячних променів, тому хворим на рахіт не тільки призначаю! вітамін D, але і піддають їх дії сонячних променів або опромінюють кварцовою лампою.
Вітамін Е - токофероли (антиокислювачі) - вкрай необхідний для нормального обміну речовин у м'язовій тканині, її скорочення, синтезу медіатора нервової системи (ацетилхоліну). Крім того, вітамін Е уповільнює згортання крові, сприяє накопиченню вітаміну А в печінці, синтезу білків. Вітамін Е входить до складу клітинних мембран.
Характерною ознакою Е-авітамінозу є підвищене споживання тканинами, зокрема м'язової, кисню. У тварин при Е-авітамінозі спостерігається безпліддя або порушення процесу вагітності. Е - авітаміноз у людей не описаний, але є захворювання, які успішно лікують препаратами вітаміну Е (порушення процесів запліднення, деякі форми м'язової слабкості і дистрофії).
Добова потреба дорослої людини у вітаміні Е становить 13,4-20 мг, дитини - 3,4 мг.
Вітаміном Е багаті зелені рослини, особливо листя салату, зародки пшениці. Його багато в яєчному жовтку, печінці, маслі, молоці (особливо влітку). Для всмоктування вітаміну Е в кишечнику необхідна жовч. Вітамін Е відкладається в організмі у багатьох органах і тканинах, головним чином в жировій тканині, яка служить основним його депо. В організмі людини і тварин цей вітамін не синтезується.
Вітамін К - філлохинон (антігеморрагіческій) - підсилює біосинтез білків, пов'язаних зі згортанням крові (прокоагулянти), а також альбуміну сироватки крові, пепсину, трипсину, ліпази, амілази та ін Він є стимулятором м'язової активності, впливаючи на скорочувальної білок - міозин.
Добова потреба дорослої людини у вітаміні До 100 мкг. При К-авітамінозі спостерігаються підшкірні і внутрішньом'язові крововиливи - геморагії, що виникають внаслідок зниження здатності згортання крові.
Вітаміном До багаті зелені частини рослин - шпинат, капуста, листя кропиви, а також томати та ін
В організмі людини вітамін К виробляється бактеріями у верхній частині товстого відділу кишечнику. Для всмоктування вітаміну К необхідна присутність жовчі і жирних кислот в кишковому вмісті.
Вітамін Б - комплекс ненасичених жирних кислот (лінолева, ліноленова та арахідонова), необхідних для нормального жирового обміну.
Вітаміни групи В у харчових продуктах найчастіше перебувають разом.
Вітамін В1 - тіамін (антіневрітіческій) - бере участь у регуляції головним чином обмінних процесів в якості кофермент. Особливо важливу роль вітамін В1 відіграє у вуглеводному обміні, що має велике значення для діяльності центральної нервової системи, у тому числі і кори великого мозку. Порушення балансу тіаміну в організмі призводить до порушень.
В1 - тіамін (антіневрітіческій) - головним чином обмінних процесів. Особливо важливу роль відіграє у вуглеводному обміні, що має велике значення для центральної нервової системи, кори великого мозку. Порушення балансу в організмі призводить до погіршення використання центральною нервовою системою глюкози і накопичення рідини в організмі проміжних продуктів обміну, токсичних для мозку.
Вітамін В1 бере участь у передачі нервового збудження, впливаючи на синтез ацетилхоліну і холінестерази. Він відіграє велику роль у білковому обміні і синтезі нуклеїнових кислот. Останнім часом отримано дані про те, що тіамін впливає на жировий, мінеральний і водний обмін.
В1-авітаміноз проявляється поліневритів (множинним запаленням периферичних нервів) з болючими відчуттями, зниженням шкірної чутливості, розладом рухів. У першу чергу порушується акт ходьби, хворий пересувається з працею, тягнучи ноги. Відзначаються підвищена стомлюваність, втрата апетиту, почастішання серцебиття. Спостерігаються схуднення, аміотрофія і параліч кінцівок та дихальних м'язів зі смертельним результатом.
Тіамін широко розповсюджений у природі. Особливо багато його міститься в дріжджах. Добова потреба у вітаміні становить 0,5-3,0 мг. Вітамін В1 в організмі людини не депонується і виділяється нирками.
Вітамін В2 - рибофлавін - бере участь в окисно-відновних реакціях організму. Він необхідний для здійснення обмінних процесів у нейронах центральної нервової системи та рецепторах. Рибофлавін тісно пов'язаний з обміном білків. Вітамін В2 необхідний для нормального обміну амінокислот в організмі. Високий вміст білка в їжі збільшує потребу організму в рибофлавіні. При нестачі рибофлавіну деякі амінокислоти виводяться з організму з сечею в незміненому вигляді.
При В 2-авітамінозі у людини спостерігається запалення слизової оболонки рота, губ, з'являються тріщини, особливо в куточках губ, мова запалені, атрофуються.

Категорія: Загальна косметологічна інформація | Переглядів: 2103 | Додав: cosmetolog | Теги: Вітаміни | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Block title

Реклама

Спорткомплекс

Спорткомплекс Авангард приглашает всех желающих для занятия спортом. Действуют детские спортивные школы.

Форма входу

Попередження

При будь-якому використанні матеріалів сайту - посилання на //cosmetolog.at.ua обов'язково.

Статистика

Copyright MyCorp © 2024 |