Вівторок, 26.11.2024, 16:44
Косметологічний кабінет у Києві
Вітаю Вас Гість



Статті присвячені косметології
Головна » 2009 » Листопад » 8 » Пігментація
22:34
Пігментація

Колір шкіри визначається багатьма факторами - кількістю і розподілом пігментів, товщиною епідермісу і рогової шару, станом рогової шару, кількістю і розташуванням кровоносних судин, рельєфом шкіри. Найбільш важливими пігментами шкіри є гемоглобін, каротиноїди і меланін.

Незважаючи на те, що колір шкіри складається з багатьох компонентів, головним пігментом шкіри вважається меланін. Вклад меланіну у пігментацію шкіри навіть у білих і незагорелих людей досить істотно, у чому можна легко переконатися, поглянувши на шкіру хворих вітіліго, - ділянки шкіри, у яких відсутній меланін, дуже помітні. Тому локальні гіпер - і гіпомеланози є серйозними косметичними дефектами, нерідко травмуючи психіку.

Меланін, розташований у глибині дермі, просвічує крізь епідерміс і надає шкірі сірий або навіть блакитнувато відтінок (так, шкіра гладко виголена брюнетів, через яку просвічує корені волосся, здається злегка блакитнувато). Меланін в епідермісі і рогами шарі робить шкіру світло-коричневою, коричневої або чорної в залежності від його кількості і розподілу. Хоча порушення пігментації шкіри мають різну природу, в косметологічної практиці найчастіше виникає необхідність впливати саме на меланіновую пігментацію.

Пігментація - головна проблема

Частіше всього в косметології доводиться впливати на пігментацію шкіри - усувати нерівномірно пігментацію, робити шкіру в цілому більш світлої (або навіть білої) або, навпаки, загорівся. Тому для того, щоб зрозуміти можливості косметології поліпшення кольору особи, необхідно ближче познайомитися з клітинами, які відповідають за вироблення темного пігменту шкіри - меланоцітамі, а щоб зрозуміти принцип дії отбеливающих коштів, необхідно ближче познайомитися з процесом освіти пігменту в шкірі. Справа в тому, що різні вибілюючі засоби по-різному впливають на цей процес. Деякі з цих впливів небезпечні для шкіри в цілому.

Те, що ми бачимо на поверхні, - темна забарвлення шкіри - є лише зовнішнім проявом діяльності пігментпроізводящіх клітин - меланоцітов. Інтенсивність пігментації залежить від активності клітин, кількості меланоцітов, а також від кількості та розташування гранул, що містять пігмент. Наприклад, у негроідов меланоціти не тільки більш активні, але ще і виробляють більш великі гранули пігменту, які потім рівномірно розподіляються всередині клітин шкіри. У белокожіх людей гранули меланіну дрібні і розташовуються в клітинах шкіри окремими групами.

У всіх людей активність меланоцітов та їх здатність виробляти пігмент різна. Навіть в шкірі одного человека деякі групи меланоцітов можуть бути більш продуктивні, ніж інші. В результаті будь-які дії, що призводять до посилення синтезу меланіну, наприклад, УФ-випромінювання, будуть призводити до появи пігментірованних плям - веснушек. Спроможність зіграти також залежить від активності меланоцітов.

Причини гіперпігментаціі

Меланоціти є дуже чутливими клітинами. Деякі вчені навіть вважають, що меланоціти відіграють роль сторожового поста, що реагує на всі негативні впливи. Головним стимулом для меланоцітов є УФ-випромінювання, але синтез меланіну також може посилюватися у відповідь на запалення, механічне подразнення (наприклад, натирання), при ряді інфекцій, паразитарних захворюваннях. Саме тому одним з ускладнень при проведенні косметичних процедур, які можуть бути сприйняті клітинами шкіри як зовнішня агресія (пілінгу, пластичні операції, нанесення на шкіру токсичних речовин і т.д.), є потемніння шкіри - гіперпігментація. Особливо високий ризик появи гіперпігментаціі у смуглявенька людей, пігментні клітини яких дуже активно реагують на будь-які стресові впливу. На пігментацію впливають жіночі статеві гормони - естрогени, тому гіперпігментація іноді з'являється під час вагітності, при прийомі гормональних препаратів. Ряд внутрішніх захворювань також призводить до посилення пігментації.

Список гіпермеланозов досить великий, однак у косметологічної практиці найчастіше доводиться стикатися з такими проблемами.

Хлоазма (мелазма)

Коричневі або світло-коричневі плями, що з'являються на обличчі, в більшості випадків під час вагітності ( «маска вагітності»), при прийомі гормональних контрацептивів або внаслідок інших причин. Поява мелазми пояснюється вродженої підвищеною чутливістю меланоцітов до стимулюючим впливів - УФ-випромінювання, естрогеном і т.д. Мелазма, звичайно, є явним косметичним недоліком, однак вона не завжди вимагає лікування. Так, гіперпігментація, що виникла під час вагітності, зазвичай проходить через деякий час після пологів, а для усунення гіперпігментаціі, що виникла на фоні прийому гормональних контрацептивів, достатньо перейти на інші методи контрацепції. Хлоазма часто виникає у людей з генетично темною шкірою, меланоціти яких володіють підвищеною чутливістю до різних впливів. Усунення хлоазми у темношкірих людей - завдання, трудноразрешімая навіть для дерматолога.

Етнічно темна шкіра

Під етнічно темною шкірою увазі шкіру, темна пігментація якої є конституційної (негроідная і монголоідная шкіра). Братися за тотальне відбілювання етнічної шкіри або не братися - питання особливий, і кожен косметолог вирішує його для себе у відповідності зі своїми поглядами на життя.

Тим, хто відповідає на це питання позитивно, слід бути готовим до серйозних проблем. Відбілювання темної шкіри неминуче пов'язано з втручанням в нормальні фізіологічні процеси, що відбуваються в шкірі. Так як темна шкіра зазвичай опирається відбілювання, для досягнення помітного ефекту доводиться застосовувати самі сильнодіючі засоби. Необхідно враховувати і площа оброблюваної вибілюючі препаратами поверхні, яка при освітлення темної шкіри буває значною, що істотно збільшує ризик виникнення ускладнень. Змінити генетично обумовлений рівень синтезу меланіну на який-небудь помітний термін (а отже, й досягти стійкого результату) дуже важко, і ще важче при цьому не зашкодити.

Ластовиння

Ластовиння називають світло-коричневі, руді, жовті (золоті) плямочки, що з'являються на шкірі у весняно-літній період. З ластовиння до косметологам зазвичай звертаються молоді дівчата, не цілком віддають собі звіт в тому, що здоров'я шкіри не можна приносити в жертву красу. Тому вони готові застосовувати до цілком симпатичним ластовиння самі драконівські заходи. Тим не менш розумніше поставити на перший план здоров'я шкіри, вибравши найбільш щадну методику, навіть якщо ефект виявиться не надто швидко.

Ластовиння не можна вирішити раз і назавжди, так як їх поява обумовлена генетичними особливостями меланогенеза. Тому важливою умовою успішної боротьби з ластовиння є завчасне застосування УФ-фільтрів, капелюхів з широкими полями, скорочення перебування на сонці.

Лентіго

Це коричневі або світло-коричневі плями, злегка піднімається над поверхнею шкіри. В області лентіго спостерігається поєднання гіперпігментаціі і кератоза (утолщения рогової шару). Розрізняють сонячне лентіго, що є одним з ознак пошкодження шкіри УФ-випромінюванням, і старече лентіго, що з'являється в основному в літньому віці.

Пігментація після травми шкіри

Залишкова гіперпігментація на місці запального процесу є частим наслідком вугрової хвороби, а також одним з можливих ускладнень після косметичних процедур, пов'язаних з пошкодженням шкіри (лазерна шліфування шкіри, дермабразія, пилинг, епіляція і т.д.). Зазвичай косметологи, які проводять подібні процедури, попереджають клієнтів про те, що до і після процедури треба обов'язково користуватися сонцезахисними засобами при кожному виході на вулицю. На практиці ці рекомендації не завжди дотримуються, що призводить до вельми огорчительным наслідків - на ділянках шкіри, що зазнали травмуючи впливу, з'являються пігментні плями, які зводять нанівець весь ефект від відвідувань косметичного салону. Усунути цю пігментацію зазвичай буває непросто, і доводиться або користуватися досить серйозними вибілюючі кремами, або вдаватися до лазерної шліфовці шкіри.

Поява гіперпігментаціі після косметичних процедур пояснюється тим, що неланоціти (клітини, вырабатывающие чорний і коричневий пігмент) активуються

не тільки у відповідь на УФ-випромінювання, але і при пошкодженні шкіри, запаленні та інших процесах, що супроводжуються появою вільних радикалів. Особливо легко активуються меланоціти в так званої етнічної шкірі - монголоідной, негроідной, тому людям з темною шкірою треба бути особливо обережними. Гіперпігментацію можуть спричинити:

Будь-які процедури, які викликають потоншення рогової шару, - всі види хімічного пілінгу, лазерна шліфування, дермабразія.

Всі процедури, що супроводжуються травмування шкіри, - підшкірних ін'єкцій, введення будь-яких імплантіруемих матеріалів, чистка обличчя при акне, пластичні операції.

Все, що провокує подразнення шкіри, - всі види епіляції, косметичні засоби, які викликають алергічну реакцію або надають токсичну дію на клітини.

Додатково схильність шкіри до гіперпігментаціі збільшують деякі речовини, що підвищують чутливість шкіри до УФ-випромінювання (фотосенсібілізатори). Для зменшення ризику розвитку гіперпігментаціі після косметичних процедур необхідно дотримуватися наступних правил:

Не нехтуйте рекомендованої підготовкою шкіри до процедурою. Вона звичайно включає застосування антиоксидантів, УФ-фільтрів та засобів, переважна синтез меланіну.

Після процедури не припиняти використання УФ-фільтрів раніше рекомендованого терміну. Варто знати, що гіперпігментація може виникнути навіть при опроміненні шкіри через скло. І тим більше не можна засмагати, навіть з сонцезахисними засобами.

Вибрати найменш травмуючи з пропонованих косметичних процедур.

Якщо ви приймаєте ліки, проконсультуватися з лікарем, не підвищують вони чутливість шкіри до сонця. Не приймати екстракт звіробою (він є фотосенсібілізатором) і не захоплюватися пряними травами, які містять значну кількість псораленов (селера, кріп і т.д.), не користуватися перед виходом на вулицю фотосенсібілізірующімі ефірними маслами (масло бергамота, масла всіх цитрусових).

Після процедур, які призводять до зменшення товщини епідермісу, необхідно застосовувати препарати, що захищають шкіру від пошкоджують факторів і прискорює її відновлення.

На жаль, доводиться враховувати, що процедури, які покликані змінити шкіру в кращу сторону, часто сприймаються її клітинами як сама справжня агресія, на яку вони можуть відповісти запаленням і активацією синтезу меланіну. Ризик розвитку гіперпігментаціі особливо великий навесні, коли шкіра ще не готова до зустрічі з оманливо ласкавими променями весняного сонця. Тому, перш ніж планувати весняні заходи щодо поліпшення зовнішності, слід не тільки добре зважити всі «за» і «проти», але й продумати всі запобіжні заходи, що дозволяють уникнути небажаних ускладнень.

Категорія: Естетичні проблеми | Переглядів: 2454 | Додав: cosmetolog | Теги: Причини гіперпігментаціі, Пігментація | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Block title

Реклама

Спорткомплекс

Спорткомплекс Авангард приглашает всех желающих для занятия спортом. Действуют детские спортивные школы.

Форма входу

Попередження

При будь-якому використанні матеріалів сайту - посилання на //cosmetolog.at.ua обов'язково.

Статистика

Copyright MyCorp © 2024 |