Причинами побічних ефектів є: використання для мезотерапії лікарських засобів, не призначених для внутрішньошкірного введення; комбінація в одному шприці препаратів, не сумісних з біохімічним властивостям, при складанні «коктейлів»; використання лікарських засобів без попередніх аллергопроб; незнання мезотерапевтіческіх технік введення; недотримання правил асептики і антисептики.
Побічні ефекти та ускладнення, викликані лікарськими препаратами, лікувально-косметичними та косметичними засобами:
алергічні реакції;
локальна гіперемія;
дифузна гіперемія;
болючість під час введення;
біль у шлунку;
вагусних реакції (ліпотіміі);
головний біль;
печінкова кольки;
інші небажані реакції (тахікардія, бронхоспазм, епілептичний припадок).
Побічні ефекти та ускладнення, пов'язані з похибками в технології виконання ін'єкційної мезотерапії:
біль;
інфікування (в т.ч. атиповими мікобактеріями, умовно патогенної флорою);
шкірні некрози;
гранульоми;
аденопатіі;
депігментовані або гіпер-хромние рубці і плями;
гематоми, екхімози;
неврологічні і судинні травми.
До найбільш часто зустрічається ускладнень ін'єкційної мезотерапії відносяться:
біль,
еритема,
екхімози,
гематоми,
алергічні реакції,
загострення герпес-вірусної інфекції.
Біль Навіть просте ін'єкційне введення фізіологічно індиферентних рідин в шкіру ушкоджують її і розтягує, що призводить до подразнення ноціорецепторов і викликає больові відчуття. Для того щоб зменшити біль, треба перед процедурою мезатерапіі наносити місцевий поверхневий анестетик - крем-ЕМЛА 5%. Введення реактивних препаратів, особливо з низьким значенням рН, з використанням голок великого діаметру, відповідно, викликає більш сильний біль. Бажано, щоб значення pH-середовища знаходилося в інтервалі між 5 і 8. Зменшення діаметра голки і наближення pH до фізіологічного рівня 7,4 дозволяють легше переносити процедуру. Пацієнтам зі зниженим порогом больової чутливості (особливо чутливим пацієнтам) за годину до процедури доцільно почати знеболювання нашкірній аплікацією ЕМЛА. Нанести крем ЕМЛА можна, а іноді і потрібно в домашніх умовах, перед прийомом у косметолога, за 1 годину до початку мезотерапії. Анестезуючий ефект крему триває протягом 4 годин. Рекомендується за 20 хвилин до процедури трамал у вигляді внутрішньом'язової ін'єкції (0,05-1 мл) або per rectum у формі свічки. Використання апарату для мезотерапії - мезоінжектора - значно скорочує больові відчуття.
Еритема На фоні введення препаратів з сильним судинорозширювальною ефектом можливий розвиток еритеми (почервоніння шкіри), яка також швидко проходить. Ця еритема не повинна викликати занепокоєння ні в лікаря, ні у пацієнта на відміну від еритеми, яка з'являється як симптом токсико-алергічної реакції з подальшим можливим розвитком некрозу, Місцево-дратівливу дію препаратів також може виявлятися у вигляді еритеми. Еритема може бути симптомом інфекційного запалення шкіри. Як правило, інфекційна алергія з'являється в більш пізні терміни-через 3-4 дні після процедури і супроводжується болем. Лікар повинен вміти проводити диференційний діагноз між різними еритематозний проявами на шкірі після сеансу мезотерапії. Всім пацієнтам рекомендується перед початком мезотерапії проводити аллергопроби. Гематоми або екхімози
Гематома або екхімози (підшкірні крововиливи) можуть бути викликані як методом введення препаратів, так і самим препаратом. Вони можуть з'являтися через надмірну глибини введення, підвищеної ламкості судин, порушення згортання крові або випадкового травмування кровоносної судини. Щоб уникнути освіти экхимозов і гематом можна використовувати наступний прийом: лікар (в гумових рукавичках!), Витягуючи голку, чинить легку натиснення в місці уколу, яке триває протягом декількох (1-2) хвилин, що повторюється в кожному місці ін'єкції. Цей що вимагає терпіння метод профілактики экхимозов і гематом особливо важливий при виконанні ін'єкцій на відкритих ділянках, у першу чергу, на обличчі, шиї, зоні декольте. Пацієнтам, які приймають аспірин, за добу до сеансу рекомендується припинити його прийом. Якщо підшкірне крововилив все ж таки виникло, слід щільно притиснути шкіру в місці крововиливу на 2-3 хвилини і прикласти лід. Прискорення розсмоктування можна досягти за допомогою місцевого застосування засобу Мезо-К + Арніка (склад: провітамін К, екстракт гірської арніки, вітамін С, лінолева і ліноленова кислоти, протеоглікани), Траумель-С, а також препаратів з антикоагулянтну дію (у тому числі на основі гепарину) або комплексоутворювачів (наприклад, десферала). Прийом таких препаратів, як вітамін К, аевіт та ін засобів, що мають ангіопротекторний дією, сприяє профілактиці гематом (екхімози) при проведенні курсу ін'єкційної мезотерапії.
Некрози Одним з найбільш небезпечних ускладнень є некрози. Так звані хімічні та фармакологічні некрози пов'язані з судинозвужувальну, дратівливим ефектами, освітою в коктейлі активного з'єднання з подібною дією. Однак ті ж препарати, але у вигляді «моноін'екцій» або з рекомендованим розведенням можуть демонструвати прекрасний клінічний ефект. Другий тип некрозів умовно називається біологічним. Він пов'язаний з комплексом помилок, допущених лікарем при виконанні процедури, а також зі зниженою місцевої та загальної імунологічної реактивністю пацієнта, своєчасне невиявлені якої також відноситься до лікарської помилку. До розвитку даного ускладнення можуть привести: недостатня дезінфекція шкіри, зайве її травмування, велика глибина ін'єкцій, погана стерилізація частин інжектора, що стикаються зі шкірою пацієнта, великий об'єм що вводиться в одну точку препарату, неправильна обробка і догляд за шкірою після процедури, у тому числі в домашніх умовах. Результатом некрозів є рубцювання; при наявності схильності можлива поява келоїдних рубців. Лікування шкірних некрозів - місцеве - дезінфікуючими і ранозагоювальними препаратами (солкосеріловий гель, екстракт алое, коллагенеза, димексид та ін); при поширенні процесу антибіотиками широкого спектру дії.
Алергічний дерматит Алергічний дерматит протікає у вигляді гіперчутливості уповільненого типу. При повторному контакті з алергеном протягом 48 - 72 годин розвивається запальна реакція в Еритематозний або везикулезной формі. Сенсибілізовані лімфоцити мігрують до місця повторного контакту з антигеном і реагують з ним. У результаті виділяються медіатори запалення, і розвивається клінічна картина алергічного дерматиту.
Шкірно-алергічні реакції негайного типу При шкірно-алергічних реакціях негайного типу (анафілактичних) антитіла сенсибілізованих тканин, фіксовані на поверхні тучних клітин, які з'єднуються з повторно введеним антигеном, в результаті чого відбувається негайний викид фізіологічно активних речовин гістаміну, серотоніну, ацетилхоліну, протеогліканів та ін У результаті розвивається локальна алергічна реакція з набряком шкіри, володарем і сверблячкою. Загальна алергічна реакція може виявлятися у вигляді кропив'янки, набряку Квінке та анафілактичного шоку. Лікар, який проводить процедуру мезотерапії, повинен бути готовий надати відповідну медичну допомогу і мати всі необхідні засоби для її проведення. Необхідно ретельно очистити шкіру фізіологічним розчином, дистильованої або термальною водою, ввести внутрішньом'язово + антигістамінні препарати, внутрівенно тіосульфат натрію або хлористого кальцію; зовнішньо примочки (розчин срібла, борної кислоти, таніну тощо), гормональні мазі і креми (Адвантан та ін) , при бульозної реакції - пасти (Лассара та ін.)
Загострення герпес - вірусної інфекції Відомо, що до 18 років більше 90% жителів міст інфікуються одним або кількома штамами вірусу герпесу, причому рецидивуючими формами герпесу страждають від 10 до 20% населення. Ускладнення при мезотерапії в результаті реактивації герпес - вірусної інфекції значно знижують косметичні результати проведених процедур, що може викликати емоційно-негативні реакції в пацієнта. Як превентивний захід, здатною убезпечити пацієнта від можливих ускладнень, слід рекомендувати профілактичне призначення противірусних і імуномодулюючих препаратів (наприклад, ацикловіру) за 4-5 днів до початку курсу мезотерапії.
Побічні ефекти та ускладнення залежать від реактивності організму, його імунітету, властивостей препаратів і способів їх введення. Побічні ефекти більш-менш яскраво виражені, відрізняються від ускладнень короткими термінами проявів - від декількох хвилин до декількох днів
Больові відчуття. Причина може бути в наступному: Інтенсивність больових відчуттів залежить від порогу больової чутливості кожного індивідуума, діаметра голки, рН вводяться препаратів (бажано, щоб рН знаходилася в інтервалі між 5 і 8), інтервалу між вколо (чим менше інтервал між вколо, тим вище поріг чутливості до болю і легше сприймається лікування ).
Петехіальні крововиливи, гематоми. Причина може бути в наступному: Надмірна глибина введення. Підвищена ламкість судин. Прийом антикоагулянтів, фібринолітиками, антиагрегантів до сеансу мезотерапії. Пацієнтам, які приймають аспірин, за тиждень до сеансу рекомендується припинити його прийом. Лікування: магнітотерапія, УВЧ, мікроструми, лімфодренаж та ін Можна використовувати мазі від синців. Синяк-OFF наприклад.
Еритема. Еритема, яка досить швидко проходить (від декількох хвилин до 3-4 годин) не повинна викликати занепокоєння ні в лікаря, ні у пацієнта. Еритема, що виникає після процедури і зберігається від декількох годин до декількох днів, свідчить про місцевоподразнюючої дію препарату. Еритему, що з'являється через 48-72 години, можна розглядати як прояв алергічної реакції. Для лікування тривало зберігається гіперемії призначають антигістамінні, протизапальні препарати та ін
Шкірно-алергічні реакції. Всім пацієнтам, особливо з алергічними реакціями в анамнезі, необхідна консультація та висновок лікаря алерголога. Перед процедурою необхідно зробити проби для введеного препарату Шкірні проби проводяться скаріфікаціонним методом або поодинокими, локальними (на передпліччі) внутрішньошкірних мікроін'єкції.
Алергічні реакції уповільненого типу. Алергічний дерматит - через 48-72 години розвивається запальна реакція в Еритематозний або везикулезной формі, яка супроводжується сверблячкою, набряком тканин. У цьому випадку можуть допомогти: місцево - примочки, пасти, всередину - антигістамінні препарати; в / м - тіосульфат натрію, в / в - хлористий кальцій і ін
Алергічні реакції негайного типу (анафілактичні). Гострі анафілактичні реакції - небезпечні для життя невідкладні стани, що розвиваються протягом декількох хвилин після контакту з відповідним антигеном.
Клінічні прояви анафілактичного шоку: У пацієнта раптово може, розвивається колапс, часто з втратою свідомості. Пульс на периферичних артеріях слабкого наповнення або відсутній. Анафілактичний шок супроводжується чханням, кашлем, відчуттям жару в усьому тілі, почервонінням шкірних покривів, кропив'янкою, проливним потом. Зазвичай приєднується зниження артеріального тиску, тахікардія. У пацієнтів спостерігається ураження шкірних покривів та слизових оболонок: пацієнт відчуває різкий свербіж з подальшим розвитком кропив'янки або алергічного типу набряку Квінке, при якому розвивається набряк гортані (проявляється захриплістю голоси, стридорозне дихання з подальшим настанням асфіксії). Локальні ураження захоплюють повіки, слизові оболонки порожнини рота, губи, шию, вушні раковини, у чоловіків в процес втягується мошонка. Набряк великий, при натискуванні ямка не залишається. У пацієнтів розвивається збудження, страх, різкий головний біль, втрата свідомості і судоми, які нагадують епілептичний статус. У пацієнтів з'являються різкі болі в епігастральній області, розвивається картина «гострого живота», що може бути помилково прийнято за перфорації виразки або розвиток кишкової непрохідності.