Суть: В ході деяких хімічних реакцій в шкірі утворюються вільні радикали і активні форми кисню, які надзвичайно активні і можуть реагувати з важливими молекулами живих клітин (ферментами, компонентами оболонки клітин, ДНК та ін), порушуючи їх функції. Антиоксиданти - це речовини, знешкоджують вільні радикали. Косметика, що містить антиоксиданти, може (принаймні, теоретично) сповільнювати старіння, зменшувати запалення і запобігати розвиток багатьох захворювань.
Відкриття вільних радикалів і антиоксидантів стало для медичної науки таким же значним кордоном, як свого часу відкриття мікроорганізмів та антибіотиків, тому що лікарі отримали не тільки пояснення багатьом патологічним процесам, включаючи старіння, а й ефективні методи боротьби з ними. Коротенько ідея полягає в тому, що певні хімічні реакції призводять до утворення не тільки нових речовин, а й особливої категорії «неповних» молекул, тобто молекул, від яких «відірваний» або «віднятий» життєво важливий електрон. Їх-то і називають вільними радикалами (лат. radix - корінь). Головною особливістю радикалів є їх надзвичайна хімічна активність. Немов відчуваючи свою ущербність, вони намагаються повернути собі втрачений електрон, агресивно віднімаючи його у інших молекул. У свою чергу «скривджені» молекули теж стають радикалами і вже самі починають розбійничати, віднімаючи електрони у своїх сусідів. Будь-які зміни в молекулі-будь то втрата або приєднання електрона, поява нових атомів або груп атомів - позначаються на її властивості. Тому свободнора-дікальние реакції, що протікають в будь-якому речовині, змінюють фізико-хімічні властивості цієї речовини. Найбільш відомим прикладом вільнорадикального процесу є псування масла (прогорканіе). Прогорклие олія має своєрідний смак і запах, що пояснюється появою в ньому нових речовин, що утворилися в ході вільнорадикальних реакцій. Найголовніше, що учасниками вільнорадикальних реакцій можуть ставати білки, жири і ДНК живих тканин. Це призводить до розвитку різноманітних патологічних процесів, що ушкоджують тканини, старінню і розвитку злоякісних пухлин. Найбільш агресивними з усіх вільних радикалів є вільні радикали кисню. Вони можуть спровокувати в живій тканині лавину вільнорадикальних реакцій, наслідки якої можуть бути катастрофічними. Вільні радикали кисню і його активні форми (наприклад, перекису ліпідів) можуть утворюватися в шкірі і будь-який інший тканини під дією УФ-випромінювання, деяких токсичних речовин, що містяться у воді та повітрі. Але найголовніше, що активні форми кисню утворюються при будь-якому запаленні, будь-якому інфекційному процесі, протікає в шкірі або будь-якому іншому органі, так як саме вони є головною зброєю імунної системи, яким вона знищує патогенні мікроорганізми. Сховатися від вільних радикалів не можна (так само як не можна сховатися від бактерій), але від них можна захиститися. Існують речовини, які відрізняються тим, що їх вільні радикали менш агресивні, ніж радикали інших речовин. Віддавши свій електрон агресорові, антиоксидант не прагне компенсувати втрату за рахунок інших молекул, вірніше, робить це лише в рідкісних випадках. Тому, коли вільний радикал реагує з антиоксидантом, то він перетворюється на повноцінну молекулу, а антиоксидант стає слабким і малоактивним радикалом. Такі радикали вже не небезпечні й не створюють хімічного хаосу.
Антиоксиданти є універсальним вирішенням проблеми вільних радикалів у всіх живих організмах. Будь то рослина, бактерія, комаха, тварина або людина - всі мають набір молекул, що захищають від окислення. А так як принцип роботи антиоксидантів однаковий - відновлення радикала до повноцінної молекули, - антиоксиданти рослин або навіть бактерій можуть працювати і в тканинах людини, знешкоджуючи вільні радикали і перериваючи ланцюга руйнівних хімічних реакцій.
Зараз косметика з антиоксидантами застосовується для профілактики старіння, захисту шкіри від УФ-випромінювання, токсичних з'єднань, присутніх в повітрі і воді, для зменшення запалення і подразнення і при лікуванні багатьох захворювань.
|