Вівторок, 26.11.2024, 15:44
Косметологічний кабінет у Києві
Вітаю Вас Гість



Статті присвячені косметології
Головна » 2009 » Жовтень » 3 » Вугрова хвороба
17:34
Вугрова хвороба
Про вугровій хвороби писали і пишуть неймовірно багато. Пишуть журналісти, дерматологи, вчені, косметологи, ендокринологи, гастроентерологи ... Крім цього, щорічно в наукових виданнях з'являються десятки публікацій з новими експериментальними даними, що дозволяють краще зрозуміти процеси, що призводять до появи вугрів, визначити чинники, що впливають на перебіг захворювання. І все ж вугрова хвороба для багатьох людей залишається невирішеною проблемою, що отруює не тільки зорю їх юності, а й зрілі роки.
Незважаючи на те, що вугри та прищі формально є проявом захворювання шкіри - вугрової хвороби, багато хто ставиться до вугрів як до косметичного недоліку, який можна усунути будь-яким чудовим засобом. «Як мені позбутися вугрів?» «Підкажете швидкий спосіб вилікувати прищі?» «Мені потрібно очистити обличчя від прищів до дня народження, що ви мені порадите?» «Як усунути жирність шкіри і чорні крапки?» Такими питаннями переповнені поштові скриньки жіночих журналів та сторінки інтернет-форумів. У марній надії позбутися вугрів підлітки, молоді люди, а нерідко й жінки зрілих років купують одне чудове засіб за одним, надихаються успіхами, приходять у відчай від невдач і знову вирушають на пошуки. Нерідко ті, хто бореться з вуграми досить довго, вже знають практично всі сучасні засоби від вугрів і або встигли спробувати їх, або збираються пробувати.
Нашим завданням не є детальний розгляд всіх методів і методик, що застосовуються для лікування акне, тому що ця тема дуже обширна. Ми в загальних рисах торкнемося патогенезу акне, але лише для того, щоб обгрунтувати використання (або не використання) тих чи інших інгредієнтів в косметичних препаратах. Наголошуємо, мова йде саме про косметику, а не про лікарські засоби.

Зіпсований свято

Мабуть, ніщо не чинить такі великі моральні страждання одночасно такого великого числа молодих людей, як акне (або вугрова хвороба кому як більше подобається називати це малоприємна явище). Як не сумно, вугрової хвороба вражає шкіру людей найчастіше в саму романтичну пору їхнього життя. За даними медичних журналів, тільки 10% підлітків вдається минути перехідний вік, зберігши чисту шкіру. Угри засмучують і деморалізують людей будь-якого віку, а підлітки, які взагалі схильні надавати надмірне значення своїй зовнішності і можуть годинами прискіпливо розглядати себе в дзеркало, вишукуючи неіснуючі недоліки, страждають особливо сильно. І якщо у юнаків фіксація на зовнішності все-таки не так велика, то дівчата, особливо ті, у яких вугрова хвороба виражена сильніше, ніж у інших одноліток, незабаром починають бачити причини своїх особистих невдач саме в вуграх. Мрія позбавитися від них перетворюється на нав'язливу ідею - дівчата скуповують всі кошти від акне, які рекламують по телевізору, по десять разів на день миють обличчя з милом, знову і знову протирають шкіру спиртом, обезжирюючі лосьйонами, очищають скрабами, а також нещадно тиснуть вугри, часто навіть не попрацювавши вимити руки. На жаль, всі ці дії частіше призводять лише до погіршення ситуації.
Якщо б існувала засіб, реально рятує шкіру від будь-якого різновиду вугрів, то його виробник би став всесвітньо відомий, а всі інші давно б розорилися. А якщо б у якомусь косметичному салоні гарантовано виліковували б вугри за короткі терміни, всі валом валили б саме в нього. Однак сумна істина полягає тому, що швидкого та гарантованого лікування вугровій хвороби не існує. Більш того, вугрову хворобу не можна вилікувати, можна лише зробити її прояву мінімальними. Не можна також обіцяти, що з віком вона пройде - вугрі та прищі час від часу з'являються у 40% жінок (у всякому разі, таку цифру найчастіше дають в медичних статтях), а крім того, вугрової хвороба може залишати після себе необоротні зміни шкіри -- постакне. Однак існує певна схема лікування вугровій хвороби, заснована на розумінні механізмів її розвитку, і відомі фактори, які викликають подальше погіршення стану шкіри.


Відомо, що вугрова хвороба - це хронічне захворювання, яке виникає при одночасному дії багатьох чинників, головним з яких є гормональна перебудова в організмі. Відомо також, що більшість з застосовуються для лікування вугровій хвороби коштів впливає лише на симптом захворювання, але не на його причину. Саме тому в лікуванні вугровій хвороби важливо не просто вилікувати вугрові висипання, але і виробити стратегію підтримуючого догляду за шкірою після завершення курсу лікування.

Головною причиною появи вугрів у підлітковому віці є підвищення концентрації в крові чоловічих статевих гормонів андрогенів, під впливом яких сальні залози починають секретувати більше шкірного сала. Є якась несправедливість в тому, що той же самий гормональний сплеск, який запалює вогонь в крові у юнаків і дівчат і змушує їх пристрасно бажати любові, одночасно робить їх шкіру настільки підданої вугровій хвороби. Навіщо існує ця дивна взаємозв'язок між шкірним салом і андрогенами, не зовсім ясно. Проте існує теорія, що разом з шкіряним салом на поверхню шкіри виділяються хімічні сигнали - феромони, що будять взаємний інтерес підлог.
Якщо у тварин сальні залози розташовуються біля основи шерстинок і безперервно виробляють кожне сало для змащування волосся, то на обличчі та інших безволосими ділянках тіла людини вони відкриваються в порожнину зредуковані волосяних фолікулів, що виробляють тонкий пушкових волосся. Чомусь сальні залози, розташовані біля основи нормального волосся, досить дрібні, а ось у підстави пушкових волосся, навпаки, великі і многодольчатие. Особливо великі та розгалужені сальні залози знаходяться на обличчі і у верхній частині спини, де найчастіше і з'являються вугри.
Саме по собі підвищення секреції шкірного сала не призводить до появи вугрів, проте під дією андрогенів в сальній залозі можуть відбуватися й інші зміни. Тоді сальна залоза збільшується в розмірах, що призводить до появи непривабливих розширених пор на обличчі, а в гирлі її протоку потовщується шар рогових лусочок, які злущуються швидше, ніж звичайно. Невдовзі лусочки забивають протоку, засмічують його, як картопляні очищення водопровід. Не знаходячи виходу, кожне сало розтягує порожнину сальної залози, в якій його поступово накопичується все більше і більше. Треба відзначити, що подібним впливом на сальні залози володіють не будь-які андрогени, а тільки д і гідротестостерон (ДГТ), що утворюється в шкірі з тестостерону під дією ферменту 5-ос-редуктази. Тому речовини, що пригнічують активність цього ферменту, можуть суттєво зменшити небажані наслідки гормональної перебудови.
Крім гормонів, у патогенезі вугровій хвороби важливу роль відіграють бактерії - Propionibacterium acnes. Ці бактерії - нормальні представники мікрофлори сальних залоз, але коли вони розмножуються дуже сильно, імунна система шкіри починає з ними боротьбу, що проявляється у вигляді запалення. Бактерія Р. acnes живиться гліцерином шкірного сала і залишає після своєї трапези неабияку кількість вільних жирних кислот. Ці жирні кислоти у свою чергу порушують процес утворення рогових лусочок в гирлі сальної залози і роблять прояви вугровій хвороби ще більш вираженими.
Прискорена секреція шкірного сала призводить до того, що в його складі починають переважати жирні кислоти, які синтезуються клітинами сальної залози із глюкози. Разом з тим відносний вміст екзогенних жирних кислот (лінолевої і ліноленової) знижується. Показано, що недолік цих жирних кислот призводить до порушення бар'єрної функції шкіри й до підвищення її проникності. Це ще більше полегшує бактеріям доступ в сальну залозу, і окрім Р. acnes в са залозі незабаром освоюються стафілококи, стрептококи та інші збудники інфекцій них.
Закупорених сальних заліза, наповнена шкірним салом, називається комедії. Якщо комедон не має виходу на поверхню шкіри, то шкірне з залишається білим (закритий комедон). Якщо комедон виходить на поверхню, то до ве сало частково окислюється, до нього домішується меланін та інші пігменти, внаслідок чого головка комедон набуває чорного забарвлення (відкритий комедії). Отже, боротьба з вуграми, як випливає з опису процесів, що ведуть до їх появи повинна включати: регуляцію секреції шкірного сала, нормалізацію процесів кетінізаціі в сальній залозі, створення умов для вільного відтоку шкірного сала і проток, боротьбу із запаленням (у тому числі регулювання чисельності Р. acnes). Не варто забувати і про відновлення бар'єрної функції шкіри, що дозволить поставити перешкоду на шляху бактерій, які прагнуть оселитися в сальній залозі.


Підвищена жирність шкіри

Підвищена жирність шкіри зазвичай асоціюється з вугровим хворобою, проте жирна шкіра сама по собі є косметичним недоліком, з яким багато людей б'ються довгі роки. Зараз наука зробила великі успіхи в розумінні того, чому шкіра виділяє більше шкірного сала, для чого це потрібно, які його функції і як можна вплинути на роботу сальних залоз.
Отже, одним з головних стимулів до збільшення продукції шкірного сала є чоловічі статеві гормони - андрогени. Нагадаємо, що безпосередньо на сальну залозу впливає не сам тестостерон, а ДГТ - речовина, в яке тестостерон перетворюється під дією ферменту 5-ос-редуктази. Експериментально показано, що при додаванні розчину тестостерону до клітин сальної залози вони починають не тільки посилено розмножуватися, але і швидше дозрівати. А дозрівання для клітини сальної залози (себоціта) означає накопичення шкірного сала і потім выплескивание його широким жестом самурая, що робить собі харакірі (себоціти руйнуються, вивільняючи шкірне сало). Таким чином, андрогени викликають і збільшення розміру сальних залоз, і прискорення виробництва шкірного сала.
Подальші дослідження показали, що надмірна жирність шкіри може спостерігатися не тільки при підвищенні рівня тестостерону в крові або шкірі, але і при підвищеній чутливості деяких сальних залоз до дії ДГТ, при гіперактивності 5-а-редуктази в деяких сальних залозах, а також при недостатній активності ферментів ароматази, що руйнують ДГТ в шкірі. Метаболізм жіночих статевих гормонів - естрогенів - також впливає на сальні залози, так як вони є антагоністами тестостерона. А зовсім недавно були отримані дані, які говорять про те, що шкіра може синтезувати стероїдні гормони з ДГЕА або навіть холестерину, причому себоціти відповідальні за синтез, а кератиноцити - за руйнування андрогенів. Таким чином, гормональні причини розвитку вугровій хвороби можуть бути різними у різних людей і включати загальне підвищення продукції андрогенів (що зазвичай супроводжується й іншими симптомами, такими, як гіпертрихоз і випадання волосся), локальне підвищення концентрації андрогенів у шкірі через підвищення активності 5 -- а-редуктази (у цьому випадку загальний гормональний фон може бути нормальним), накопичення андрогенів у шкірі через те, що вони занадто повільно руйнуються (у цьому випадку активність 5-а-редуктази може бути не змінено), підвищення локального синтезу андрогенів і т.д.
Ситуація ще більше ускладнилася, коли з'ясувалося, що андрогени не є, як вважали раніше, єдиним стимулом для сальних залоз. Виявляється, деякі речовини, які виділяються нервовими закінченнями шкіри (одне з них називається речовиною Р), також можуть провокувати збільшення сальних залоз і стимулювати вироблення шкірного сала. Зокрема, речовини, що дратують шкіру (а багато засобів, що застосовуються при лікуванні вугровій хвороби, подразнюють шкіру), можуть викликати появу в шкірі речовин, що дають сальним залоз команду до зростання і підвищення продуктивності. Той факт, що далеко не всяка шкіра реагує на подразники збільшенням виробництва шкірного сала, пояснюється тим, що у різних людей може бути різна чутливість сальних залоз до нейрогенні з'єднанням або різний пороговий рівень роздратування, за яким йде викид даних речовин. Не виключено, що в регуляції рівня секреції шкірного сала та розміру сальних залоз беруть участь і інші сигнальні молекули. Наприклад, недавно були отримані дані, які вказують на те, що на функціонування сальних залоз впливає а-меланоцітстімулірующій і адренокортикотропний гормони. Атак як і рівень тестостерону, і адренокортикотропного гормону підвищується при стресі, стає очевидним, що психічні фактори грають більш важливу роль у розвитку вугровій хвороби і збільшення жирності шкіри, ніж вважали раніше.


Внутрішнє життя сальних залоз таїть ще багато секретів. На підставі доступних вже зараз наукових даних можна зробити висновок, що в розвитку одного і того ж стану - підвищеної жирності шкіри - можуть брати участь різні фактори, і частка їх участі може бути різною в шкірі різних людей. Тому косметичне або лікарський засіб, який успішно справляється із жирністю шкіри в однієї людини, може практично не впливати на стан шкіри іншої людини. Щоб підібрати найбільш ефективну комбінацію косметичних або лікарських засобів, потрібно перебирати речовини з різним механізмом дії.

Категорія: Косметологічні проблеми та шляхи їх вирішення | Переглядів: 3128 | Додав: cosmetolog | Теги: акне, комедони, Вугрова хвороба | Рейтинг: 3.0/2
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Block title

Реклама

Спорткомплекс

Спорткомплекс Авангард приглашает всех желающих для занятия спортом. Действуют детские спортивные школы.

Форма входу

Попередження

При будь-якому використанні матеріалів сайту - посилання на //cosmetolog.at.ua обов'язково.

Статистика

Copyright MyCorp © 2024 |